ads

Sunday, January 12, 2020

24th Asian TV Awards: Full List of Winners

Best Male and Female Performance in Digital Martin Del Rosario and Chanya McClory with Machida Surthikilhanich

Asian artists and talents were given spotlight during the second day of the 24th Asian Television Awards, held at the Newport Performing Arts Theater at Resorts World Manila on Saturday, January 11, 2020.

A total of 18 awards were given on Saturday, honoring the best performances, TV shows, and networks in the region, chosen by an expert panel of more than 50 judges from all over Asia.

The Philippines received three awards on Saturday. Martin Del Rosario won the award for Best Leading Male Performance – Digital category for his role in the digital series Born Beautiful. Mystified, the Filipino digital series starring Karylle, Diana Zubiri, Iza Calzado, and Sunshine Dixson, won the Best Single Drama or Telemovie category. The song “Alanganin,” performed by artists Kris Lawrence and Krizza Neri for the animated series Barangay 143, received the Best Theme Song award.

Taiwanese actor William Hsieh (Best Actor in a Leading Role) 

Other winners include Taiwanese actor William Hsieh (Best Actor in a Leading Role), Thai actress Tisanart Sornsuek (Best Actress in a Leading Role), Thai actor Attaphan Poonsawat (Best Actor in a Supporting Role), and Thai actress Anyarin Terethanapat (Best Actress in a Supporting Role).

Thai actress Tisanart Sornsuek (Best Actress in a Leading Role)  

Indonesian singer-songwriter Anggun received the special award for Outstanding Contribution to Asian Television Performing Art, while Filipino business Manny V. Pangilinan received the special award for Outstanding Contribution to Asian Television.

Anggun

ABS-CBN newscaster Cathy Yang and the GMA-7 animated show Barangay 143 were among the winners of the Technical and Creative Awards of the 24 Asian Television Awards, held on Friday, Jan 10, 2020.

Cathy Yang was the Best News Presenter or Anchor winner for her work in her program Market Edge With Cathy Yang on cable channel ANC. Baranggay 143 was named Best 2D Animated Program winner.

Launched in 1996, the Asian Television Awards is considered as the region’s most celebrated and prestigious gathering of TV artists and professionals in the region that aims to recognize excellence in programming, production, and performances.

24th Asian Television Awards
Here is the complete list of winners:

•  Best Actor in a Leading Role: William Hsieh (First Love)
•  Best Actress in a Leading Role: Tisanart Sornsuek (True Life of a Drama Queen)
•  Best Direction (Fiction): Jeevan Nathan (Avenue 14)
•  Cable/Satellite Network of the Year: Line Company Thailand
•  Terrestrial Broadcaster of the Year: China Global Television
•  Best Host/Presenter – Digital: Panirin Tumwattana (Little Nirin)
•  Best Entertainment Presenter/Host: Alana Nichols (Follow Alana)
•  Best Adaption of an Existing Format: Masterchef Junior Thailand Season 1

•  Best Reality Show: My Kitchen Rules Australia
•  Best Original Digital Drama Series: The Deadline
•  Best Digital Fiction Programme/Series: Social Syndrome

•  Best Leading Male Performance – Digital: Martin del Rosario (Born Beautiful)
•  Best Leading Female Performance – Digital: Chanya McClory (The Deadline)
•  Best Actor in a Supporting Role: Attaphan Poonsawat (The Gifted)
•  Best Actress in Supporting Role: Anyarin Terethananpat (Loop of Vengeance)

•  Best Single Drama or Telemovie: Mystified
•  Best Drama Series: Skycastle
•  Best Theme Song: "Alanganin" by Kris Lawrence and Krizza Neri (Barangay 143)

•  Award for Outstanding Contribution to Asian Television Performing Arts: Anggun
•  Award for Outstanding Contribution to Asian Television: Manny Pangilinan

Technical and Creative Awards:

•  Best Documentary Program (one-off/special): Is Australia Sexist?
•  Best Documentary Series: China From Above 2

•  Best Natural History or Wildlife Program: Orang Utan Jungle School
•  Best Single News Story/Report (10 minutes or less): Giant Clams-Nature’s Climate Archive
•  Best News Program: Sunaina’s Story
• Best News Presenter or Anchor: Cathy Yang, Market Edge with Cathy Yang (ABS-CBN News Channel, Philippines)

•  Best Social Awareness Program: Planet Healers
•  Best Current Affairs Presenter: Andini Effendi, Q&A Metro TV
•  Best Current Affairs Program: Kerala Floods: The Human Story
•  Best Comedy Program: The Family Law Season 3

•  Best Lifestyle Program: The Spirit of Zen
•  Best Infotainment Program: Mega Icons
• Best Entertainment Program (One off/Annual): 2018-2019 Jiangsu Satellite TV New Year’s Eve Concert
•  Best General Entertainment Program: SASUKE Ninja Warrior 2018
•  Best Original Digital Entertainment Program: Super Nova Games

•  Best Children’s Program: Bodypedia Baby
•  Best Preschool Program: Didi & Friends
•  Best 2D Animated Program: Barangay 143
•  Best 3D Animated Program: Treehouse Detectives

•  Best Live Sports Coverage: Australian PGA Championships 2018
•  Best Sports Program: Go Top Heroes
•  Best Sports Presenter/Commentator: Michael O’Dwyer (Live@HWWC HSBC Singapore 2019)
•  Best Talk Show: Koffee with Karan Season 6

•  Best Game/Quiz Program: Boom! Vietnam
•  Best Music Program: The Producer
•  Best Music Video: Sandcastles by Olinda Cho

•  Best Influencer Content/Series: Stupid Man Smartphone-Singapore
•  Best Branded Content (less than 15 minutes): Prison Rat
•  Best Branded Content (more than 15 minutes): Queensway: Home of Football
•  Best Branded Marketing Content: Mitsubishi Adventure with National Geographic

•  Best Digital Non-Fiction Program/ Series: Painted Love: Our Story 
•  Best Scriptwriting for Web Series: The Deadline
•  Best Cinematography: Kumar Subramanyam (Breaking Point: Haws

•  Best Original Screenplay: Ekacahai Uekrongtham (Bangkok Love Stories: Plead)
•  Best Editing: Zhou Quan (Life Matters Season 2) 
•  Best Direction (Non-Fiction): Prabhu Asgadnkar (Breaking Point: Haws)

Let's Connect:
Twitter  | Youtube  |  Instagram    Pinterest  


No comments:

Post a Comment

Thanks for dropping by! Please follow me on all my social media channels to get updates:

Youtube: http://youtube.com/Pintura14
Websites: http://vintersections.com | http://imaginegreen.org
Facebook Pages: http://facebook.com/vintersections | http://facebook.com/i.imagine.green
Twitter: http://twitter.com/ronivalle
Instagram: http://instagram.com/ronivalle
Pinterest: http://pinterest.com/ronivalle