ads

Sunday, February 4, 2018

FDCP announces list of Film Ambassadors 2018


Film Development Council of the Philippines (FDCP) will celebrate the triumphs of the Filipino filmmakers by hosting the FDCP Film Ambassadors’ Night on February 9, 2018 at Sampaguita Gardens, Quezon City.

This is to give recognition to the Filipino filmmakers who brought honor to the country by winning in various international film festivals last 2017.

Aside from the citations, FDCP will also name the A-Lister winners from the top international film festivals, as well as the Camera Obscura awardees, the highest Artistic Excellence Award given by the Agency for outstanding members of the film industry. Previous recipients of the Award include Directors Brillante Mendoza and Lav Diaz, and actors Jaclyn Jose, Allen Dizon, and Teri Malvar.


This event will also serve as a venue for fellowship and an opportunity for the filmmakers and industry movers to meet again and build a creative ground for future projects and collaboration.

The Film Ambassadors’ Night will be hosted by Monster Radio RX 93.1 DJ and film enthusiast, Chico Garcia.

The following are the names of the Film Ambassadors who will be recognized that night:


FILM DOCUMENTARY
1. Sunday Beauty Queen directed by Baby Ruth Villarama
2. Two Way Jesus, directed by Jet Leyco


TV DOCUMENTARY
1. Warmer, documentary by Atom Araullo
2. Front Row: Bata sa Bintana, documentary produced by JC Rubio of GMA Network, Inc.
3. Reel Time: Maling Akala, documentary produced by Jayson Bernard Santos of GMA Network, Inc.
4. Reporter's Notebook: Pasan-pasang Pangarap, documentary produced by Ian Simbulan of GMA Network, Inc.


FILM SHORTS
1. Imago, directed by Raymund Ribay Gutierrez
2. Fatima Marie Torres and the Invasion of Space Shuttle Pinas 25, written, edited and directed by Carlo Francisco Manatad
3. Jodilerks dela Cruz, Employee of the Month, directed by Carlo Francisco Manatad
4. Do I have Boobs Now?, directed by Joella Cabalu and Milena Salazar,
5. Contestant #4, directed by Jared Joven and Kaj Palanca
6. Diliman, written and directed by TJ Collanto
7. Supot, Directed by Phil Giordano
8. Maria, directed by JP Habac


 

DIRECTORS
1. LAV DIAZ
2. LOUIE IGNACIO
3. MIKHAIL RED
4. RAYMUND RIBAY GUTIERREZ
5. SHERON DAYOC
6. SARI DALENA and KIRI DALENA
7. FRITZ SILORIO
8. BRILLANTE MENDOZA


FULL LENGTH
1. Ang Araw sa Likod Mo directed by Dominic Carlo P. Nuesa
2. Area directed by Louie Ignacio
3. Laut directed by Louie Ignacio
4. Singing in Graveyards directed by Bradley Liew
5. Baboy Halas directed by Bagane Fiola
6. Ignacio de Loyola directed by Paolo Dy
7. Tale of the Lost Boys directed by Joselito Altarejos


9. Patay Na Si Hesus directed by Victor Kaiba Villanueva
10. 2 Cool 2 Be 4gotten directed by Petersen Vargas
11. 1st Sem written and directed by Allan Michael Ibañez and Dexter Paglinawan Hemedez,
12. Ang Babaeng Humayo (The Woman Who Left) directed by Lav Diaz


13. Birdshot directed by Mikhail Red
14. Dagsin (Gravity) directed by Atom Magadia
15. Imbisibol directed by Lawrence Fajardo
16. Paglipay directed by Zig Dulay
17. Huramentado (Oath to Die), directed by Noriel Jarito
18. Pitong Kabang Palay, written and directed by Maricel Cabrera-Cariaga


19. Pamilya Ordinaryo, written and directed by Eduardo Roy Jr.
20. Pipo, written and directed by Richard Legaspi
21. Baka Bukas, written and directed by Samantha Lee
22. Across the Crescent Moon, written and directed by Baby Nebrida
23. Sikreto sa Dilim, directed by Mike Magat and produced by Ramon Roxas


ACTORS – FILM/ TV
1. GABBY CONCEPCION (TV), Ika-6 Na Utos
2. MARY JOY APOSTOL, Birdshot
3. LOTLOT DE LEON, 1st Sem
4. ANGEL LOCSIN, Everything About Her
5. AI AI DELAS ALAS, Area


6. ANA CAPRI, Laut
7. HASMIN KILLIP, Pamilya Ordinaryo
8. RONWALDO MARTIN, Pamilya Ordinaryo
9. IZA CALZADO, Bliss
10. CHARO SANTOS-CONCIO, Ang Babaeng Humayo (The Woman Who Left)


11. ANNA LUNA, Maestra
12. LAILA ULAO, Women of the Weeping River
13. ARNOLD REYES, Birdshot
14. TOMMY ABUEL, Dagsin


15. RICKY DAVAO, Dayang Asu
16. MATTEO GUIDICELLI, DINA BONNEVIE, SANDY ANDOLONG AND JOEM BASCON, Across The Crescent Moon
17. CARLOS MORALES, Rolyo
18. LEON MIGUEL, Galit Na Aso
19. CHRISTOPHER DE LEON

Follow me:

No comments:

Post a Comment

Thanks for dropping by! Please follow me on all my social media channels to get updates:

Youtube: http://youtube.com/Pintura14
Websites: http://vintersections.com | http://imaginegreen.org
Facebook Pages: http://facebook.com/vintersections | http://facebook.com/i.imagine.green
Twitter: http://twitter.com/ronivalle
Instagram: http://instagram.com/ronivalle
Google+: http://googleplus.com/+ArvinEllo
Pinterest: http://pinterest.com/ronivalle