ads

Tuesday, November 18, 2014

Animahenasyon 2014 Film Festival at iAcademy Plaza | November 25-28, 2014


The Animation Council of the Philippines, Inc. (ACPI) puts together its flagship project through an annual animation festival called Animahenasyon. This showcases original animated works of both aspiring and professional animators in the country through a competition. On its 8th year, Animahenasyon Philippine Animation Festival will be held from November 25-28, 2014 in iACADEMY’s newly owned building campus located at 324 Sen. Gil Puyat Ave., Brgy. Bel-air, Makati City.

Animahenasyon aims to give further progress to the growth of Philippine animation industry and its contributions to the global animation, and development of original Filipino content.

The festival is composed of a competition, animated film screenings and animation conference. The festival competition is divided into the professional and the student divisions that will have different running time categories. There are categories for music video, title sequence, public information, demo reel, and TV series. Special screenings of animation flicks from different countries will also be shown during the festival.

Animahenasyon 2014 Teaser


The animation conference is separated into three: (1) plenary sessions with well-established international speakers in the field of animation from France, South Korea and Malaysia; (2) breakout sessions that addresses certain topics in relation to the animation industry (intellectual property, education, business and production) and (3) master classes / workshops that aim to introduce the different software techniques and equipment used for animation.

Animahenasyon Philippine Animation Festival has become a venue to access locally produced animation content for promotion in animation markets here and abroad to showcase the talent of the Filipinos. It encourages potential talents to explore the many career opportunities available in the industry and hone their skills through its competition, and provide a venue for exchange among animators, producers, industry supporters, investors, stakeholders and other possible business networking, and matching opportunities. It also addresses issues & concerns, discuss and set direction for the development of the Philippine animation industry through the festival’s conference.


Selected animated films from France, Germany, Italy, Japan, Norway, Poland, Spain, South Korea, and United States of America among others will also be showcased. The embassies of some of these countries are also bringing in speakers for the conference, making this year’s international participation the biggest in Animahenasyon’s history.

This prestigious event serves as a venue for Filipino animators to present their world-class ideas, and opens doors of opportunities for them to meet with and be inspired by the finest names in the industry. It also aims to create greater awareness of the Philippine animation industry and its contributions to the global entertainment business, while tapping locally produced content for promotion in animation markets here and abroad.

Animahenasyon 2014 Finalists (Professional Division)

Animahenasyon 2014 Finalists (Student Division)

Animahenasyon 2014 Finalists (Exhibition Films)

As an organized body, ACPI aims to be central to the growth of the Philippine animation community and to nurture our passion for animation. ACPI is a non-stock and non-profit organization whose member companies and schools specialize in traditional 2D, digital 2D and 3D animation. It also offers animation trainings and courses.

You may call (632) 817-2727 local 108 or email the secretariat at animahenasyon.marketing@gmail.com.



Animahenasyon 2014 (Program Showcase)

Animahenasyon 2014 (Breakout Sessions & Workshops)
  

iAcademy Plaza Map


Full and Detailed Schedules:

 OPENING FILM 
iACADEMY PLAZA, 2ND FLOOR - AUDITORIUM - NOVEMBER 25 (TUESDAY) 11:00 AM / TRT - 25:58 MINUTES

ANIMATION SHORTS FROM THE iACADEMY SCHOOL OF DESIGN
A special program of 7 animated short films featuring: HAMSTER QUEST, AMITIE, TAMANARAW, ASTRAL, 10:01, EXPECTANCE, & STAND UP.
(Metro Manila / 2013-2014 / 2D & 3D Computer Animation / 25:58 minutes) 

 COMPETITION PROGRAM 1 
(GALA PREMIERE) iACADEMY PLAZA, 6TH FLOOR, LIBRARY - NOVEMBER 25 (TUESDAY) 4:00 PM / (REPEAT SCREENINGS) iACADEMY PLAZA, 5TH FLOOR, LECTURE ROOM 509 - NOVEMBER 26 (WEDNESDAY) 4:00 PM / NOVEMBER 27 (THURSDAY) 4:00 PM / NOVEMBER 28 (FRIDAY) 10:00 AM / (REPEAT SCREENINGS) iACADEMY PLAZA, 5TH FLOOR, LECTURE ROOM 510 – NOVEMBER 26 (WEDNESDAY) 10:00 AM / NOVEMBER 27 (THURSDAY) 10:00 AM / NOVEMBER 28 (FRIDAY) 2:00 PM / TRT – 92:39 MINUTES

CATEGORY A
Animated Shorts, 01:00 to 05:59 minutes (Professional Division)

LOY IN THE ARMY
Director: Carlo-Roman Picaso
(Metro Manila / 2012 / 2D Computer Animation / 04:50 minutes / In Swiss-German with English subtitle)

SHIFTER
Director: Jerico Valentino C. Fuentes
(Metro Manila / 2014 / 2D Computer Animation / 04:15 minutes)

DEAD OF THE NIGHT
Director: Morb
(Metro Manila / 2014 / 2D Computer Animation / 02:59 minutes)

THE POWER OF H2O
Director: Enrico Tolentino
(Metro Manila / 2014 / 2D Computer Animation / 01:27 minutes)

CHERRY
Director: Dustin Uy
(Metro Manila / 2014 / 2D Computer Animation / 05:30 minutes)


CATEGORY B
Animated Shorts, 06:00 to 20:59 minutes (Professional Division)

LAKAS NG LAHI (BLOOD COMPACT)
Director: Arnold Arre
(Metro Manila / 2014 / 2D Animation / 09:39 minutes / with English Subtitle) 


CATEGORY F
Animated TVCs, OBBs, Infomercials, Teasers & Demo Reels (Professional Division)

“BAKUNAWA AND HALIYA” TEASER
Directors:  Stefanie Mae de Leoz / Stephanie Jo Keuls
(Metro Manila / 2014 / 2D Computer Animation / 01:43 minutes)

ABISO
Director: Romeo A. Rabajante, Jr.
(Zamboanga Del Sur / 2014 / Stop-Motion Puppet & 2D Computer Animation/ 04:11 minutes / In Chavacano with English subtitle)

HISTORY OF CSB
Director: Jan Yolec Homecillo
(Metro Manila / 2013 / Motion Graphics / 11:57 minutes / In English with English subtitle)

THE UNUSUAL PET
Director: Leonardo R. Calma, Jr.
(Pampanga / 2014 / 2D Computer Animation / 14:34 minutes / In English)


CATEGORY G
Animated TV/Web Series (Professional Division) 

SOPHIE AND MICHAEL: PADDLE BALL
Director: Keith Sicat
(Metro Manila / 2014 / 3D Computer Animation / 01:00 minute)

SOPHIE AND MICHAEL: ON/OFF
Director: Enrico Tolentino
(Metro Manila / 2014 / 2D Computer Animation / 03:13 minutes) 

BEST QUEST
Director: Matt Barretto
(Metro Manila /2014 /2D Computer Animation / 27:21 minutes / In English)

 COMPETITION PROGRAM 2 
(GALA PREMIERE) iACADEMY PLAZA, 6TH FLOOR, LIBRARY - NOVEMBER 25 (TUESDAY) 7:30 PM / (REPEAT SCREENINGS) iACADEMY PLAZA, 5TH FLOOR, LECTURE ROOM 509 - NOVEMBER 26 (WEDNESDAY) 7:30 PM / NOVEMBER 27 (THURSDAY) 7:30 PM / NOVEMBER 28 (FRIDAY) 2:00 PM / (REPEAT SCREENINGS) iACADEMY PLAZA, 5TH FLOOR, LECTURE ROOM 510 – NOVEMBER 26 (WEDNESDAY) 2:00 PM / NOVEMBER 27 (THURSDAY) 2:00 PM / NOVEMBER 28 (FRIDAY) 10:00 AM / TRT – 80:16 MINUTES

CATEGORY H
Animated Shorts, 01:00 to 05:59 minutes (Student Division)

HAMSTER QUEST
Directors:  Donna Mae Tiongco / John Gabrielangelo Cruz (iACADEMY)
  (Metro Manila / 2014 / 2D & 3D Computer Animation with Live-Action / 02:16 minutes)

BIRA'Y BIRA (IN CIRCLES)
Director: Martin Luigi G. Bugante (Ateneo De Zamboanga University)
(Zamboanga Del Sur / 2014 / 3D Computer Animation / 02:22 minutes) 

PAPEL
Director: Mariel Sayuno (NYU Tisch Asia)
(Philippines-USA-Singapore / 2013 / Line Drawn with Experimental Animation Techniques / 02:39 minutes) 

ANAK DILAUT (YOUNG DIVER)
Director: Omar Sharif Bael Warad (Ateneo De Zamboanga University)
(Zamboanga Del Sur / 2014 / 3D Computer Animation / 03:43 minutes)

MANANG
Director: Vince Riel Angelo V. Serrano (De La Salle-College of Saint
Benilde School of Design and Arts)
(Metro Manila / 2014 / 2D Computer Animation / 03:05 minutes)

CATEGORY I
Animated Shorts, 06:00 to 20:59 minutes (Student Division)

HIGH
Director: Jerome Rosario (De La Salle University Lipa)
(Batangas / 2014 / 2D Computer Animation / 06:37 minutes / In English with English subtitle)

PANAG PUROS
Directors: Marvin Jona Taguicana / Jorrel Ayuman / John Joel
Bautista / Ricrel "Zon" Jimenez (University of Makati Center for Broadcast & Digital Arts)
(Metro Manila / 2014 / 2D & 3D Computer Animation / 09:33 minutes / In Tagalog)

#THAT SOCIAL VIRUS.COM
Director: Bryan Bennet S. Paguio (Holy Angel University)
(Pampanga / 2014 / 2D Computer Animation / 09:29 minutes / In English with English subtitle)

THE LEGEND OF LIGŇON HILL
Director: Mariuz Vincent Yap (Forbes College Legaspi)
(Albay / 2014 / 3D Computer Animation / 07:15 minutes / In Bicolano with English subtitle)

MADMAN DIARIES: BLOOD, BLADE, BALLOON
Director: Joseph Angelo C. Cartaňo (De La Salle-College of Saint
Benilde School of Design and Arts)
(Metro Manila / 2014 / 2D & 3D Computer Animation / 10:45 minutes / In English & Korean with English subtitle)

CATEGORY K
Animated Music Videos (Student Division)

KUNG AKIN ANG LANGIT
Directors: Angelo A. Arandela / Jino Jovi B. San Pedro (Ateneo De Naga University Department of Digital Arts and Computer Animation)
(Camarines Sur / 2014 / 3D Computer Animation / 03:30 minutes / In Tagalog)

CUPID'S SERENADE
Director: Jessica Martinez (De La Salle-College of Saint Benilde
School of Design and Arts)
(Metro Manila / 2013 / 2D Computer Animation / 03:45 minutes / In English)

KUNG AKO BA SIYA
Director: Rabboni James Matubang (Ateneo de Naga University Department of Digital Arts and Computer Animation)
(Camarines Sur / 2014 / 3D Computer Animation / 02:40 minutes / In Tagalog)

HEAT-HAZE DAYS
Director: Adrian Joseph C. Sy (Novaliches High School)
(Metro Manila / 2014 / 2D Computer Animation / 03:54 minutes / In Japanese with English subtitle)

EVERYBODY WANTS TO RULE THE WORLD (ASSASIN ROBOT)
Director: Omar Sharif Bael Warad (Ateneo De Zamboanga University)
(Zamboanga Del Sur / 2014 / 3D Computer Animation / 03:00 minutes / In English)

CATEGORY L
Animated TVCs, OBBs, Infomercials, Teasers & Demo Reels (Student Division) 

“PHILIPS LIGHTBULB” TVC
Director: Olivia Marie D. Peňero (Ateneo De Naga University Department of Digital Arts and Computer Animation)
(Camarines Sur / 2014 / 3D Computer Animation / 00:45 seconds)

“STREPSILS” TVC
Director: Carl Joseph C. Jaldon (Ateneo De Zamboanga University)
(Zamboanga Del Sur / 2014 / 3D Computer Animation / 00:46 seconds)

DONALD MARK SALLAN'S DEMOREEL
Director: Donald Mark Sallan (Forbes College Legaspi)
(Albay / 2013 / 3D Computer Animation / 02:30 minutes) 

“ENVIRONMENT” ADVOCACY
Director: Jec Evan Guiller B. Rada (Ateneo de Naga University Department of Digital Arts and Computer Animation)
(Camarines Sur / 2014 / 3D Computer Animation / 00:43 seconds)

“HANES BARAKO” TVC
Director: Jefrey R. Ramos (Ateneo De Zamboanga University)
(Zamboanga Del Sur / 2014 / 3D Computer Animation / 00:59 seconds)

 EXHIBITION PROGRAM 1 
iACADEMY PLAZA, 6TH FLOOR, LIBRARY - NOVEMBER 25 (TUESDAY) 2:00 PM / (REPEAT SCREENINGS) iACADEMY PLAZA, 5TH FLOOR, LECTURE ROOM 509 - NOVEMBER 26 (WEDNESDAY) 10:00 AM & 2:00 PM / NOVEMBER 27 (THURSDAY) 10:00 AM & 2:00 PM / (REPEAT SCREENINGS) iACADEMY PLAZA, 5TH FLOOR, LECTURE ROOM 510 – NOVEMBER 26 (WEDNESDAY) 4:00 PM & 7:30 PM / NOVEMBER 27 (THURSDAY) 4:00 PM & 7:30 PM / TRT – 75:47 MINUTES

PERSISTENCE OF VISION: 
A PANORAMA OF SELECTED ANIMATED SHORTS FROM 2012 T0 2014 

ISIP BATA
Directors:  Eugene Ceriola / Keith Bercero (University of Makati Center for Broadcast & Digital Arts)
(Metro Manila / 2013 / Line Drawn Animation / 03:08 minutes)

KWENTONG HAYSKUL
Director: Perseus M. Yarcia (Mapua Institute of Technology)
(Metro Manila / 2014 / 2D Computer Animation / 18:15 minutes /In Tagalog)

NANDITO PA AKO (I’M STILL HERE)
Director: Jared A. Macabale (De La Salle University Lipa)
(Batangas / 2014 / 2D Computer Animation / 08:56 minutes / In Tagalog)

SUSHI!
Director: Jeremy Sanchez (De La Salle-College of Saint Benilde School of Design and Arts)
(Metro Manila / 2014 / 3D Computer Animation / 03:53 minutes / In English)

INANI
Director: Yusuf Lee Daclan (University of Makati Center for Broadcast & Digital Arts)
(Metro Manila / 2014 / Stop-Motion & 2D Computer Animation / 05:45 minutes / In Tagalog)

ANIMALS IN DANGER – IN THE PHILIPPINES
Director: Carlo-Roman Picaso (Hochschule Luzern)
(Switzerland-Philippines / 2014 / 2D Computer Animation / 05:06 minutes / In German with English subtitle)

POPO
Director: Derek C. Aquino (De La Salle-College of Saint Benilde School of Design and Arts)
  (Metro Manila / 2014 / 2D Computer Animation / 02:48 minutes)

AN MAOGMANG LUGAR
Director: Mary Ann Espedido (Ateneo de Naga University Department of Digital Arts and Computer Animation)
(Camarines Sur / 2014 / 3D Computer Animation / 06:34 minutes / In Bicolano with English subtitle)

GYMSNATCH
Director: Eric D. Dequitos (De La Salle-College of Saint Benilde School of Design and Arts)
(Metro Manila / 2014 / 2D Computer Animation / 02:41 minutes)

TOOTH
Directors:  Kenn Nepomuceno / Elmer Tapic (University of Makati Center for Broadcast & Digital Arts)
(Metro Manila / 2012 / 2D Computer Animation / 07:22 minutes / In English)

MASKARA
Director: Erwilson De Jesus
(Metro Manila / 2014 / 3D Computer Animation / 11:19 minutes / In Tagalog)

 EXHIBITION PROGRAM 2 
iACADEMY PLAZA, 5TH FLOOR, LECTURE ROOM 509 - NOVEMBER 25 (TUESDAY) 2:00 PM / (REPEAT SCREENING) iACADEMY PLAZA, 5TH FLOOR, LECTURE ROOM 510 – NOVEMBER 25 (TUESDAY) 4:00 PM. / TRT – 64:01 MINUTES

ANIMAHENASYON 2011 WINNING WORKS: 
A HARVEST OF AWARD WINNING PHILIPPINE ANIMATION

HYTEK
Director: Rodolfo N. Tinapay
(Metro Manila / 2011 / 3D Computer Animation / 02:30 min.)

PASINTABI 
Director: Jeff Capili
(Metro Manila/ 2010 / 2D & 3D Computer Animation / 40:54 min. / In Tagalog)

ROY DADIVAS DEMO REEL 2011
Director: Roy Dadivas
(Metro Manila / 2011 / 3D Computer Animation / 03:00 min.)

SANAYAN LANG ANG PAGPATAY 
Director: Gil Joseph A. Sanchez (Ateneo De Naga University – Department of Digital Arts & Computer Animation)
(Camarines Sur / 2011 / 3D Computer Animation / 03:15 min. / In Tagalog)

PAANO HULIHIN ANG ARAW 
Director: Jane Mariel L. Almoneda (Ateneo De Naga University – Department of Digital Arts & Computer Animation)
(Camarines Sur / 2011 / 3D Computer Animation / 09:00 min. / In Tagalog)

DREAM
Director: Maryjane A. Dejumo (Ateneo De Naga University – Department of Digital Arts & Computer Animation)
(Camarines Sur / 2011 / 3D Computer Animation / 01:49 min. / In English)

SAVE ANIMALS HABITAT
Director: Anthony Lemuel C. Reorizo (Ateneo De Naga University – Department of Digital Arts & Computer Animation)
(Camarines Sur / 2011 / 3D Computer Animation / 00:30 sec.)

SINCILLOLA
Director: Victor Ian M. Covarrubias (Ateneo De Zamboanga University)
(Zamboanga Del Sur / 2011 / 2D Computer Animation / 01:41 min.)

KALEH AT MBAKI TEASER
Director: Dennis E. Sebastian
(Metro Manila / 2011 / 3D Computer Animation / 01:22 min.)

 EXHIBITION PROGRAM 3 
iACADEMY PLAZA, 5TH FLOOR, LECTURE ROOM 509 - NOVEMBER 25 (TUESDAY) 4:00 PM / (REPEAT SCREENING) iACADEMY PLAZA, 5TH FLOOR, LECTURE ROOM 510 – NOVEMBER 25 (TUESDAY) 7:30 PM. / TRT – 92:16 MINUTES

ANIMAHENASYON 2012 WINNING WORKS: 
A HARVEST OF AWARD WINNING PHILIPPINE ANIMATION 

KALEH AT MBAKI
Director: Dennis E. Sebastian
(Metro Manila / 2012 / 3D Computer Animation / 05:10 min.) 

HOW TO CREATE A STREAM ENGINE STUDIOS VIDEO!
Director: Gino R. Caparas
(Metro Manila / 2012 / 2D Computer Animation / 02:57 min. / In English)

BAKUNA NI TUTOY
Directors: Alexis T. Somes / Kevin L. Makasiar / Allyn C. Martin (De La Salle – College of Saint Benilde School of Design & Arts Campus)
(Metro Manila / 2011 / 2D Computer Animation / 04:24 min. / In Tagalog w/ English subtitles)

MARIANING
Director: Niko Salazar (De La Salle – College of Saint Benilde School of Design & Arts Campus)
(Metro Manila / 2012 / Line Drawn & 2D Computer Animation / 08:00 min.)

ULAN
Director: Marc Ericson P. Hidalgo (Ateneo De Naga University – Department of Digital Arts & Computer Animation)
(Camarines Sur / 2012 / 3D Computer Animation / 02:18 min. / In Tagalog)

MONSKUARA
Director: Roberto J. Oquias, Jr. (Ateneo De Zamboanga University)
(Zamboanga Del Sur / 2012 / 2D Computer Animation / 01:33 min.)

REVERSION
Director: Giancarlo Chan Ng
(Metro Manila / 2012 / 3D Computer Animation / 11:09 min. / In English)

OLI IMPAN
Director: Omar P. Aguilar (Ateneo De Naga University – Department of Digital Arts & Computer Animation)
(Camarines Sur / 2012 / 3D Computer Animation / 11:40 min. / In Tagalog w/ English subtitle)

SHOP NI KUYA
Director: Ado V. Ortiz
(Metro Manila / 2012 / Flash Animation / 13:36 min.)

BULADOR DE CASA
Director: Victor Ian M. Covarrubias (Ateneo De Zamboanga University)
(Zamboanga Del Sur / 2012 / 2D Computer Animation / 06:12 min.)

SOFTWARE SENTINELS: THE ANTIVIRUS
Director: Lucky F. Fandialan (Holy Angel University – College of Information and Communications Technology)
(Pampanga / 2012 / 3D Computer Animation w/ Live-Action / 26:30 min. / In English & Tagalog)

 EXHIBITION PROGRAM 4 
iACADEMY PLAZA, 5TH FLOOR, LECTURE ROOM 510 – NOVEMBER 25 (TUESDAY) 2:00 PM / (REPEAT SCREENING) iACADEMY PLAZA, 5TH FLOOR, LECTURE ROOM 509 - NOVEMBER 25 (TUESDAY) 7:30 PM / TRT – 00:00

ANIMAHENASYON 2013 WINNING WORKS: 
A HARVEST OF AWARD WINNING PHILIPPINE ANIMATION

ANDONG AGIMAT: KANYA ANG KALYE
Director: Arnold Arre
(Metro Manila / 2011 / Line Drawn & 2D Computer Animation / 05:00 minutes)

BUHAY KUBO
Director: Ellen Ramos
(Metro Manila / 2013 / 2D Computer Animation / 06:58 minutes)

KANINONG ANINO?
Director: Arnold Arre
(Metro Manila / 2011 / Line Drawn & 2D Computer Animation / 05:21 minutes / In Tagalog)

"IT'S MORE FUN IN THE PHILIPPINES" CAMPAIGN
Director: John Francis Laurin V. Bozar
(Camarines Sur / 2013 / 2D Computer Animation / 02:29 minutes)

ISANG ARAW, MAY HALIMAW... (PILOT EPISODES 1 & 2)
Director: Antonio Jose H. Cadiz
(Laguna / 2013 / 2D Computer Animation / 23:36 minutes / In Tagalog with English subtitles)

TO THE SKY
Director: Erika Ariela Lopez Santos (De La Salle-College of Saint Benilde School of Design & Arts Campus)
(Metro Manila / 2012 / 2D Computer Animation / 05:30 minutes)

THE DITCH
Director: John Paul F. Bonoan (De La Salle-College of Saint Benilde School of Design & Arts Campus)
(Metro Manila / 2013 / Stop-Motion Puppet & 2D Computer Animation / 06:28 minutes / In Tagalog with English subtitles)

DJ BOMBAY
Director: Hygie B. Ochoa (Ateneo de Naga University – Department
of Digital Arts & Computer Animation) 
(Camarines Sur / 2013 / 3D Computer Animation / 01:54 minutes / In Tagalog)

DROP DEAD GEORGEOUS
Director: Diwa Q. Tiongson (De La Salle-College of Saint Benilde's School of Design & Arts Campus)
(Metro Manila / 2013 / 3D Computer Animation / 03:45 minutes)

BAKA NASA LABAS SI RAMIL
Director: Roberto J. Oquias, Jr.
(Zamboanga Del Sur / 2013 / 2D Computer Animation / 08:22 minutes / In Tagalog)

PANULUYAN
Director: Jan Vincent T. Dela Viňa (Ateneo De Naga University - Department of Digital Arts & Computer Animation)
(Camarines Sur / 2013 / 2D & 3D Computer Animation / 15:05 minutes / In Tagalog)

ANG LALONG NI KULAKOG
Director: Omar P. Aguilar
(Camarines Sur / 2013 / 3D Computer Animation / 04:47 minutes / In Bicolano with English subtitles)

MILKYBOY
Director: Arnold Arre
(Metro Manila / 2013 / Line Drawn & 2D Computer Animation / 20:13 minutes / In Tagalog)

SIKA LAENG ITI BIAG
Directors: Mark Manuel M. Montero / John Francis M. Infante (Ateneo De Naga University - Department of Digital Arts & Computer Animation) 
(Camarines Sur / 2013 / 3D Computer Animation / 03:39 minutes / In Ilocano with English subtitles)

SPLAT
Director: Vincent Benjamin D. Reyta (Ateneo De Naga University - Department of Digital Arts & Computer Animation) 
(Camarines Sur / 2013 / 3D Computer Animation / 04:18 minutes)

"LEGO" TVC
Director: Jose Vicente V. Atilano IV (Ateneo de Naga University - Department of Digital Arts & Computer Animation) 
(Camarines Sur / 2013 / 3D Computer Animation / 00:30 seconds)

 RETROSPECTIVE PROGRAM 
iACADEMY PLAZA, 2ND FLOOR - AUDITORIUM - NOVEMBER 26 (WEDNESDAY) 07:30 PM / TRT - 28:31 MINUTES

OMAR P. AGUILAR RETROSPECTIVE (ANIMATED SHORTS 2004 – 2013)
Omar P. Aguilar is this year’s recipient of THE OUTSTANDING EMERGING ARTIST IN ANIMATION AWARD. This program is a showcase of some of his animation works from 2004 to 2013. 

SI FILEMON
Director: Omar P. Aguilar (Ateneo De Naga University – Department
of Digital Arts & Computer Animation)
(Camarines Sur / 2004 / 3D Computer Animation / 01:30 min.)

GOAT IT
Director: Paolo T. Arcilla (Ateneo De Naga University – Department
of Digital Arts & Computer Animation)
(Camarines Sur / 2004 / 3D Computer Animation / 04:30 min.)

“PURINA” TVC
Director: Omar P. Aguilar (Ateneo De Naga University – Department
of Digital Arts & Computer Animation)
(Camarines Sur / 2004 / 3D Computer Animation / 00:30 sec.)

NO WORRIES
Director: Omar P. Aguilar (Ateneo De Naga University – Department
of Digital Arts & Computer Animation)
(Camarines Sur / 2010 / 3D Computer Animation / 03:25 min. / In English)

HATAW NA!
Director: Omar P. Aguilar (Ateneo De Naga University – Department
of Digital Arts & Computer Animation)
(Camarines Sur / 2012 / 3D Computer Animation / 02:09 min. / In Tagalog)

OLI IMPAN
Director: Omar P. Aguilar (Ateneo De Naga University – Department
of Digital Arts & Computer Animation)
(Camarines Sur / 2012 / 3D Computer Animation / 11:40 min. / In Tagalog w/ English subtitle)

ANG LALONG NI KULAKOG (KULAKOG'S ROOSTER)
Director: Omar P. Aguilar (Ateneo De Naga University – Department
of Digital Arts & Computer Animation)
(Camarines Sur / 2013 / 3D Computer Animation / 04:47 minutes / In Bicolano with English subtitles)

 SPECIAL PROGRAM 1 
iACADEMY PLAZA, 6TH FLOOR – LECTURE ROOM 602 & 603 - NOVEMBER 25 (TUESDAY) 04:00 PM / (REPEAT SCREENING) iACADEMY PLAZA, 6TH FLOOR – LIBRARY - NOVEMBER 27 (THURSDAY) 04:00 PM / TRT - 94:15 MINUTES

“O!PLA ACROSS THE BORDERS 2014”
O!PLA ACROSS THE BORDERS 2014 is an exceptional program that include the winners of 2nd O!PLA – THE FESTIVAL OF POLISH ANIMATION – the fully independent cultural project, whom edition 2014 was held in 44 Polish cities, from march 21st to June 8th 2014, and in which only the audience decide about the winners! 

STEFAN I ŻUCZEK (STEVEN AND THE BEETLE)
Director: Piotr Loc Hoang Ngoc
(Poland / 2012 / 12:20 minutes)

ORAWUS
Director: Wojciech M. Sławuski
(Poland / 2013 / 09:15 minutes)

GLISTA LUCKA (HUMAN PARASITE)
Director: Tomasz Pawlak
(Poland / 2014 / 07:29 minutes)

ZMYSŁY PRYSŁY (LOST SENSES)
Director: Marcin Wasilewski
  (Poland / 2013 / 06:05 minutes)

CZARNE NA BIAŁYM (BLACK ON WHITE)
Director: Mateusz Gudel
(Poland / 2013 / 01:10 minutes)

DRUCIAK (WIRE MAN)
Director: Anna Rękas
(Poland / 2013 / 11:29 minutes)

IUS PRIMAE NOCTIS - PRAWO PIERWSZEJ NOCY (THE LAW OF THE FIRST NIGHT)
Director: Łukasz Rusinek
(Poland / 2012 / 04:15 minutes)

ON / OFF
Director: Piotr Ludwik
(Poland / 2013 / 06:27 minutes)

PAJĄK I MUCHY (SPIDER AND FLIES)
Director: Tessa Moult-Milewska
(Poland / 2013 / 03:30 minutes)

SÓL I PIEPRZ (SALT AND PEPPER)
Director: Alicja Adamkiewicz
(Poland / 2012 / 02:02 minutes)

O RZĄDACH MIŁOŚCI (THE GOVERNANCE OF LOVE)
Director: Adela Kaczmarek
  (Poland / 2013 / 13:15 minutes)

A GDYBY... (WHAT IF…)
Director: Kamil Wójcik
  (Poland / 2013 / 04:57 minutes)

TRZEJ KRÓLOWIE - PASTORAŁKA
Director: Anna Błaszczyk
(Poland / 2014 / 03:20 minutes)

ARS MORIENDI
Director: Miłosz Margański
(Poland / 2013 / 07:22 minutes)

PAC!
Director: Alicja Błaszczyńska
  (Poland / 2012 / 01:19 minute)

 SPECIAL PROGRAM 2 
iACADEMY PLAZA, 2ND FLOOR – AUDITORIUM - NOVEMBER 25 (TUESDAY) 07:30 PM / (REPEAT SCREENING) iACADEMY PLAZA, 6TH FLOOR – LECTURE ROOM 602 & 603 - NOVEMBER 27 (THURSDAY) 04:00 PM / TRT - 91:00 MINUTES

GREEN DAYS (SOJUNGHAN NARE KKUM)
Directors:  Ahn Jae-Hoon / Han Hye-Jin
(South Korea / 2008 / 2D Computer Animation / 91:00 minutes / In Korean with English subtitle) 

 SPECIAL PROGRAM 3 
iACADEMY PLAZA, 6TH FLOOR – LECTURE ROOM 602 & 603 - NOVEMBER 25 (TUESDAY) 07:30 PM / (REPEAT SCREENING) iACADEMY PLAZA, 6TH FLOOR – LIBRARY - NOVEMBER 27 (THURSDAY) 07:30 PM / TRT - 100:32 MINUTES

“KURZ & GUT MACHT SCHULE II – ANIMATION” (SHORT & SWEET GOES TO SCHOOL II – ANIMATION) 
This films break the routine while teaching German. They have reality shows with the jealous Hippos and lovelorn Rhinos in KEIN PLATZ FÜR GEROLD. One encounters mysterious Chest that throw the humans off balance in BALANCE. One is anxious about the Cat, as he puts his nine lives on the line for his love in KATER. One learns the history of mankind from the perspective of the speaking stones in DAS RAD and can witness live, the deadly courtship dance of the unbridled water shrews in OUR WONDERFUL NATURE.
\
The animated short film can take phrases literally, it can ‘turn heads’ and ‘break hearts’ in LIEBESKRANK. It will take the viewer into nirvana in UNSER MANN IM NIRWANA and present to us the individual in a shy young man in ANNIE & BOO or an ugly, vicious Troll and Child thief in DER WECHSELBALG. Finally, the animated film can change the world in DELIVERY and the sons show that they are ready to go to the end of the earth for the most important woman in their lives in URS.
  
BALANCE
Directors:  Christoph Lauenstein / Wolfgang Lauenstein
(Germany / 1989 / Stop-Motion Puppet Animation / 07:22 minutes)

DAS RAD (ROCKS)
Directors:  Chris Stenner / Heidi Wittlinger / Arvid Uibel
(Germany / 2001 / Stop-Motion Puppet & 3D Computer Animation / 08:30 minutes)

ANNIE & BOO
Director: Johannes Weiland
(Germany / 2003 / 3D Computer Animation / 15:00 minutes)

UNSER MANN IM NIRWANA (OUR MAN IN NIRVANA)
Director: Jan Koester
(Germany / 2005 / 3D Computer Animation / 10:31 minutes)

DELIVERY
Director: Till Nowak
(Germany / 2005 / 3D Computer Animation / 08:42 minutes)

KATER (TOMCAT)
Director: Tine Kluth
(Germany / 2005 / Stop-Motion Puppet Animation / 14:00 minutes)

KEIN PLATZ FÜR GEROLD (NO PLACE FOR GEROLD)
Director: Daniel Nocke
(Germany / 2006 / 3D Computer Animation / 04:00 minutes)

LIEBESKRANK (LOVESICK)
Director: Spela Cadez
 (Germany / 2007 / Stop-Motion Puppet Animation / 09:00 minutes)

OUR WONDERFUL NATURE
Director: Tomer Eshed
(Germany / 2008 / 3D Computer Animation / 04:45 minutes)

DER WECHSELBALG (THE CHANGELING)
Director: Maria Steinmetz
(Germany / 2011 / 2D Computer Animation / 08:42 minutes)

URS
Director: Moritz Mayerhofer
(Germany / 2009 / 3D Computer Animation / 10:00 minutes)

 SPECIAL PROGRAM 4 
iACADEMY PLAZA, 6TH FLOOR – LIBRARY - NOVEMBER 26 (WEDNESDAY) 10:00 AM / (REPEAT SCREENING) iACADEMY PLAZA, 6TH FLOOR – LECTURE ROOM 602 & 603 - NOVEMBER 27 (THURSDAY) 10:00 AM / TRT - 78:00 MINUTES

LA GABBIANELLA E IL GATTO (LUCKY AND ZORBA)
Director: Enzo D’Alò
(Italy / 1998 / Cel Animation / 78:00 minutes / In English)

 SPECIAL PROGRAM 5 
iACADEMY PLAZA, 6TH FLOOR – LIBRARY - NOVEMBER 26 (WEDNESDAY) 04:00 PM / (REPEAT SCREENING) iACADEMY PLAZA, 6TH FLOOR – LECTURE ROOM 602 & 603 - NOVEMBER 27 (THURSDAY) 07:30 PM / TRT - 74:00 MINUTES

KURT BLIR GRUSOM (KURT TURNS EVIL)
Director: Rasmus A. Sivertsen 
(Norway / 2008 / 3D Computer Animation / 74:00 minutes) 

 SPECIAL PROGRAM 6 
iACADEMY PLAZA, 6TH FLOOR – LIBRARY - NOVEMBER 26 (WEDNESDAY) 07:30 PM / (REPEAT SCREENING) iACADEMY PLAZA, 2ND FLOOR – AUDITORIUM - NOVEMBER 27 (THURSDAY) 07:30 PM / TRT - 92:00 MINUTES

LAS AVENTURAS DE TADEO JONES (TAD, THE LOST EXPLORER)
Director: Enrique Gato
(Spain / 2012 / 3D Computer Animation / 92:00 minutes) 

 SPECIAL PROGRAM 7 
iACADEMY PLAZA, 6TH FLOOR – LECTURE ROOM 602 & 603 - NOVEMBER 26 (WEDNESDAY) 04:00 PM / (REPEAT SCREENING) iACADEMY PLAZA, 6TH FLOOR – LIBRARY - NOVEMBER 27 (THURSDAY) 10:00 AM / TRT - 80:00 MINUTES

KOMANEKO – THE CURIOUS CAT (KOMADORI EIGA: KOMANEKO)
Director: Tsuneo Goda 
(Japan / 2006 / Stop-Motion Puppet animation / 60:00 minutes)

KOMANEKO’S CHRISTMAS – A LOST PRESENT (KOMANEKO NO CHRISTMAS – MAIGO NI NATTA PRESENT)
Director: Tsuneo Goda 
  (Japan / 2009 / Stop-Motion Puppet animation / 20:00 minutes)

 SPECIAL PROGRAM 8 
iACADEMY PLAZA, 6TH FLOOR – LECTURE ROOM 602 & 603 - NOVEMBER 26 (WEDNESDAY) 07:30 PM / (REPEAT SCREENING) iACADEMY PLAZA, 6TH FLOOR – LIBRARY - NOVEMBER 27 (THURSDAY) 02:00 PM / TRT - 71:00 MINUTES

VOICES OF A DISTANT STAR (HOSHI NO KOE)
Director: Makoto Shinkai 
(Japan / 2002 / 2D Computer Animation / 25:00 minutes)

THE GARDEN OF WORDS (KOTO NO HA NO NIWA)
Director: Makoto Shinkai 
  (Japan / 2013 / 2D Computer Animation / 46:00 minutes)

 SPECIAL PROGRAM 9 
iACADEMY PLAZA, 6TH FLOOR – LIBRARY - NOVEMBER 28 (FRIDAY) 10:00 AM / TRT - 93:00 MINUTES

BRAVE
Directors:  Mark Andrews / Brenda Chapman 
(USA / 2012 / 3D Computer Animation / 93:00 minutes) 

 SPECIAL PROGRAM 10 
iACADEMY PLAZA, 6TH FLOOR – LIBRARY - NOVEMBER 28 (FRIDAY) 02:00 PM / TRT - 98:00 MINUTES

DESPICABLE ME 2
Directors: Pierre Coffin / Chris Renaud
  (USA / 2012 / 3D Computer Animation / 98:00 minutes) 

 SPECIAL PROGRAM 11 
iACADEMY PLAZA, 6TH FLOOR – LECTURE ROOM 602 & 603 - NOVEMBER 28 (FRIDAY) 10:00 AM / TRT - 98:00 MINUTES

THE CROODS
Directors: Kirk De Micco / Chris Sanders
(USA / 2013 / 3D Computer Animation / 98:00 minutes) 

 SPECIAL PROGRAM 12 
iACADEMY PLAZA, 6TH FLOOR – LECTURE ROOM 602 & 603 - NOVEMBER 28 (FRIDAY) 02:00 PM / TRT - 58:00 MINUTES

DISNEY’S AMERICAN LEGEND
Director: Lara Shapiro
(USA / 2001 / Cel & 2D Computer Animation / 58:00 minutes) 

HOMAGE TO JACQUES-RÉMY GIRERD 1
iACADEMY PLAZA, 6TH FLOOR – LECTURE ROOM 602 & 603 - NOVEMBER 25 (TUESDAY) 02:00 PM / (REPEAT SCREENING) ALLIANCE FRANÇAISE, 2ND FLOOR – AUDITORIUM - NOVEMBER 27 (THURSDAY) 01:00 PM / TRT - 91:00 MINUTES

Director of tender and poetic animation films, Jacques Rémy-Girerd turned to animation after studying in the School of Fine Arts of Lyon. In 1981, he founded the Studio Folimage, then in 1999, the Poudrière School. In 1988, his short film LE PETIT CIRQUE (THE SMALL CIRCUS) in full color won the Cesar for Best Short Animation. He then directs L’ENFANT AU GRELOT which won several awards including the European Cartoon D’Or in 1998, followed by three feature films, LA PROPHÉTIE DES GRENOUILLES which was a great success winning distinctions in international festivals (Grand Prize in the International Animation Festival in Ottawa, Grand Prize in the International Film Festival for Children, etc…)

MIA ET LE MIGOU (MIA AND THE MIGOO)
Director: Jacques-Rémy Girerd
(France / 2008 / 2D Computer Animation / 91:00 minutes)

HOMAGE TO JACQUES-RÉMY GIRERD 2
iACADEMY PLAZA, 6TH FLOOR – LECTURE ROOM 602 & 603 - NOVEMBER 26 (WEDNESDAY) 02:00 PM / (REPEAT SCREENING) ALLIANCE FRANÇAISE, 2ND FLOOR – AUDITORIUM - NOVEMBER 27 (THURSDAY) 10:00 AM / TRT - 90:00 MINUTES

LA PROPHÉTIE DES GRENOUILLES (RAINING CATS AND FROGS)
Director: Jacques-Rémy Girerd  
(France / 2003 / 2D Computer Animation / 90:00 minutes) 

HOMAGE TO JACQUES-RÉMY GIRERD 3
(INVITATIONAL SCREENING) ALLIANCE FRANÇAISE, 2ND FLOOR – AUDITORIUM –NOVEMBER 27 (THURSDAY) 07:00 PM / (REPEAT SCREENING) ALLIANCE FRANÇAISE, 2ND FLOOR – AUDITORIUM – NOVEMBER 28 (FRIDAY) 05:00 PM / TRT - 26:00 MINUTES

L’ENFANT AU GRELOT (CHARLIE’S CHRISTMAS)
Director: Jacques-Rémy Girerd
(France / 1998 / Cel Animation / 26:00 minutes)

HOMAGE TO STUDIO FOLIMAGE 1
iACADEMY PLAZA, 6TH FLOOR – LECTURE ROOM 602 & 603 - NOVEMBER 26 (WEDNESDAY) 10:00 AM / (REPEAT SCREENING) ALLIANCE FRANCAISE, 2ND FLOOR – AUDITORIUM –NOVEMBER 27 (THURSDAY) 03:00 PM / TRT - 70:00 MINUTES

Studio Folimage, founded by Jacques-Rémy Girerd in 1981, specializes in the direction and production of films, placing young authors at the core of its concern.

UNE VIE DE CHAT (A CAT IN PARIS)
Directors:  Jean-Loup Felicioli / Alain Gagnol
  (France / 2010 / 2D Computer Animation / 70:00 minutes)

HOMAGE TO STUDIO FOLIMAGE 2
iACADEMY PLAZA, 6TH FLOOR – LIBRARY - NOVEMBER 26 (WEDNESDAY) 02:00 PM / (REPEAT SCREENINGS) iACADEMY PLAZA, 6TH FLOOR – LECTURE ROOM 602 & 603 - NOVEMBER 27 (THURSDAY) 02:00 PM / (REPEAT SCREENINGS) ALLIANCE FRANÇAISE, 2ND FLOOR – AUDITORIUM – NOVEMBER 28 (FRIDAY) 03:00 PM / TRT - 104:00 MINUTES

LES QUATRE SAISONS DE LÉON (THE FOUR SEASONS) 
Directors: Pierre-Luc Granjon / Pascal Le Notre / Antoine Lanciaux
(France / 2012 / 104:00 minutes) 

HOMAGE TO STUDIO FOLIMAGE 3
ALLIANCE FRANÇAISE, 2ND FLOOR – AUDITORIUM – NOVEMBER 27 (THURSDAY) 05:00 PM / (REPEAT SCREENING) ALLIANCE FRANÇAISE, 2ND FLOOR – AUDITORIUM –NOVEMBER 28 (FRIDAY) 05:00 PM / TRT - 45:00 MINUTES

MA PETITE PLANÈTE CHÉRIE (MY BELOVED LITTLE PLANET)
Director: Jacques-Rémy Girerd
(France / 1996 / 45:00 minutes) 

HOMAGE TO STUDIO FOLIMAGE 4
ALLIANCE FRANÇAISE, 2ND FLOOR – AUDITORIUM – NOVEMBER 28 (FRIDAY) 10:00 AM / TRT - 74:31 MINUTES

FOLIMAGE EN 16 COURTS MÉTRAGES – JEUNE PUBLIC (FOLIMAGE IN 16 SHORT FILMS – YOUNG AUDIENCE) 
(France / 2014 / 74:31 minutes)

PAROLES EN L’AIR (EMPTY WORDS)
Director: Sylvain Vincendeau
(1995 / 07:40 minutes)

LE CHAT D’APPARTEMENT (THE CAT APARTMENT)
Director: Sarah Ropper
(1998 / 07:15 minutes)

PETITE ESCAPADE (GETAWAY)
Director: Pierre-Luc Granjon
(2001 / 05:30 minutes)

LE TROP PETIT PRINCE (TOO LITTLE PRINCE)
Director: Zoïa Trofimova
(2002 / 07:30 minutes)

LE GÉNIE DE LA BOÎTE DE RAVIOLIS (THE GENIE OF THE BOX OF RAVIOLI)
Director: Claude Barras
(2005 / 07:34 minutes)

MAROTTES
Director: Benoît Razy
(2006 / 13:32 minutes)

LE BÛCHERON DES MOTS (THE LUMBERJACK WORDS)
Director: Izu Troin
(2009 / 11:30 minutes)

BISCLAVRET
Director: Émilie Mercier
(2011 / 14:00 minutes)

HOMAGE TO STUDIO FOLIMAGE 5
ALLIANCE FRANÇAISE, 2ND FLOOR – AUDITORIUM – NOVEMBER 28 (FRIDAY) 01:00 PM / TRT - 80:48 MINUTES

FOLIMAGE EN 16 COURTS MÉTRAGES – ADOLESCENTS (FOLIMAGE IN 16 SHORT FILMS – TEEN/ADULT) 
(France / 2014 / 80:48 minutes)

LE MOINE ET LE POISSON (THE MONK AND THE FISH)
Director: Michael Dudok De Witt
(1994 / 06:30 minutes)

UNE BONNE JOURNÉE (A GOOD DAY)
Director: Matthias Bruhn
(1994 / 07:48 minutes)

LE ROMAN DE MON  ME (THE ROMANCE OF MY SOUL)
Director: Solweig Von Kleist
(1997 / 06:20 minutes)

AU BOUT DU MONDE (AFTER WORLD)
Director: Konstantin Bronzit
(1999 / 07:45 minutes)

SUCRÉ (SWEET)
Director: Gael Brisou
(2005 / 05:39 minutes)

KALI LE PETIT VAMPIRE (KALI THE LITTLE VAMPIRE)
Director: Regina Pessoa
(2012 / 09:00 minutes)

LE BANQUET DE LA CONCUBINE (THE BANQUET OF THE CONCUBINE)
Director: Hefang Wei
(2012 / 12:46 minutes)

CEUX D’EN HAUT (THOSE ABOVE)
Director: Izu Troin
(2012 / 25:00 minutes)

+  Follow me on Twitter and Facebook Page.  +


No comments:

Post a Comment

Thanks for dropping by! Please follow me on all my social media channels to get updates:

Youtube: http://youtube.com/Pintura14
Websites: http://vintersections.com | http://imaginegreen.org
Facebook Pages: http://facebook.com/vintersections | http://facebook.com/i.imagine.green
Twitter: http://twitter.com/ronivalle
Instagram: http://instagram.com/ronivalle
Google+: http://googleplus.com/+ArvinEllo
Pinterest: http://pinterest.com/ronivalle