ads

Saturday, September 1, 2012

62nd Palanca Awards Winners (2012)

Winners of the 62nd Carlos Palanca Memorial Awards for Literature (Palanca Awards) were honored in the annual awarding ceremonies on September 1, 2012 at The Peninsula Manila in Makati City.
The Palanca Awards is the Philippines’ most prestigious and longest-running literary competition. It was established in 1950 in honor of Don Carlos Palanca, Sr. The Awards aims to help develop Philippine literature by providing incentives for writers to craft their most outstanding literary works and by being a treasury of the Philippines’ literary gems from our gifted writers. This year, the Palanca received a total of 1,077 entries in 20 categories. Out of these submissions, 59 winning works were selected from 58 writers – with half (29 authors) are first-time winners.
Peter Solis Nery, multi-awarded poet, fictionist and author, is this year's Palanca Hall of Fame awardee. He clinched his fifth first prize for “Punctuation” under the Poetry for Children category. The said award is given to writers who have won five (5) first places in any category.
The Gawad Dangal ng Lahi was conferred on guest of honor Department of Tourism Secretary Ramon R. Jimenez, Jr. He is a writer, mentor, former instructor, marketing communications expert, and one of the pillars of Philippine advertising.
FACTS & FIGURES
The Carlos Palanca Foundation currently has in its collection 542 short stories, 372 collections of poetry, 214 essays, 349 one-act plays, 188 full-length plays, 60 teleplays, 57 screenplays, 154 stories for children, 34 futuristic fiction stories, 83 student essays, 36 novels, and 22 collections of poetry for children. 
For other information and to see the list of winning works, 
Some works are available for free downloading.


FILIPINO DIVISION:
Dulang Pampelikula
1st – Rodolfo Vera (Death March)
2nd – Richard S. Legaspi (Primera Bella)
3rd – Mia A. Buenaventura (Ang Bulag na Musikero)

Dulang Ganap ang Haba
1st – Vincent M. Tañada (Ang Bangkay)

2nd – Luciano Sonny O. Valencia (Ang Penitensiya ni Tiyo Renato)
3rd – Allan B. Lopez (Melodrama Negra)

Dulang May Isang Yugto
1st – Joshua Lim So (Joe Cool: Aplikante)
2nd – Renerio R. Concepcion (Kumandong Nakaiswat)
3rd – Erick D. Aguilar (Terminal)

Tula
1st – Enrique S. Villasis (Crocopedia)
2nd – Kristian Sendon Cordero (Pagsalat sa Pilat)
3rd – Alvin C. Ursua (Kumpuni)

Tulang Pambata

1st – John Enrico C. Torralba (Gusto Ko Nang Lumaki)
2nd – Peter Solis Nery (Sa Mundo ng mga Kulisap)
3rd – Nely T. Azada (Sampung Tula Para sa mga Bata)

Maikling Kuwento
1st – Mark Benedict F. Lim (Banaag)
2nd – Honorio Bartolome de Dios (Ang Tawo sa Puso ni Teresa)
3rd – Mar Anthony Simon dela Cruz (Darleng)

Maikling Kuwentong Pambata
1st – Will P. Ortiz (Ang Tatlong Bubwit at Bangkang Marikit)
2nd – Bernadette V. Neri (Atang sa Kaluluwa nina Apong Salawal at Apong Saya)
3rd – Luz B. Maranan (Ang Pangat, ang Lupang Ninuno, at ang Ilog)

Sanaysay
1st – Niles Jordan Breis (Go-See, Kraw Gen, Intro: Sa Daigdig ng Promo)
2nd – Elyrah L. Salanga-Torralba (Utang Ina)
3rd – Jing Panganiban Mendoza (Redempsiyon)

Kabataan Sanaysay
1st – Jan Francis B. Asis (Sa Ingit ng Pinto)
2nd – Gerome E. De Villa (Sa Aking Pagbuklat sa mga Makabagong Pahina)
3rd – Jueliand Peter A. Perez (Madyik Bisikleta)


ENGLISH DIVISION:
Full-length Play
1st – Robert Arlo B. De Guzman (Practical Aim)
2nd – Jorshinelle Taleon-Sonza (The Passion of Andres)
3rd – Jose Ma. D. Manalo (Manilatown)

One-act Play

1st – No winner
2nd – Joachim Emilio B. Antonio (The Dust in Your Place)
-3rd – Patrick John R. Valencia (In Bed with My Mother)

Poetry
1st – Carlomar Arcangel Daoana (The Elegant Ghost)
2nd – Charmaine L. Carreon (The Yonic Lover)
3rd – Jason Leo G. Asistores (Waiting and Other Poems)

Poetry for Children

1st – Peter Solis Nery (Punctuation)
2nd – Anca Bautista (Magic Is and Nine Other Magical Poems)
3rd – Raymundo T.Pandan, Jr. (The Ocelot and Other Poems)

Short Story
1st – Rebecca E. Khan (In Transit)
2nd – Ian Rosales Casocot (It Always Breaks My Heart a Little to See You Go)
3rd – Lystra Aranal (Bright Lights)

Short Story for Children
1st – Grace D. Chong (The White Shoes)
2nd – Raymund M. Garlitos (Lauan, The Seed that Wanted to Fly)
3rd – Aleli Dew B. Ayroso (Mister World and His Magical Box)

Essay
1st – Hammed Q. Bolotaolo (Of Legends)
2nd – Martin V. Villanueva (Dao)
3rd – Irwin Allen B. Rivera (Patterns)

Kabataan Essay
1st – Katrina Bonillo (Chapter One: DOWNLOADING)
2nd – Sari Katharyn Molintas (Being Bookish)
3rd – Jhesset Thrina O. Enano (What We Are Losing)


REGIONAL DIVISION:
Short Story – Cebuano
1st – Noel P. Tuazon (Duhiraw)
2nd – Richel G. Dorotan (Ang Tulo Ka Mayor sa Hinablayan)
3rd – Rev. Fr. Rey B. Araneta, CM (Abog sa Flyover)

Short Story – Hiligaynon
1st – Alice Tan Gonzales (Lanton)
2nd – Dr. Jesus C. Insilada (Panubok sa Pula Nga Pulos)
3rd – Alain Russ Dimzon (Binukot)

Short Story – Iluko

1st – Danilo B Antalan (Dagiti Sala Ti Panawen)
2nd – Fernando Sanchez (Babato)
3rd – Sherma E. Benosa (Dagiti “No La Koma “ ni Monika)


HALL OF FAME AWARDEE FOR 2012:
Peter Solis Nery
First Prize Winning Works:
1998 – “Lirio,” Short Story – Hiligaynon
2007 – “Candido,” – Short Story – Hiligaynon
2008 – “The Passion of Jovita Fuentes,” Full-length Play
2011 – “Donato Bugtot,” Short Story – Hiligaynon
2012 – “Punctuation,” Poetry for Children


 +  Follow me on Twitter and join my Facebook Page.  +



No comments:

Post a Comment

Thanks for dropping by! Please follow me on all my social media channels:

Youtube: http://youtube.com/Pintura14
Websites: http://vintersections.com | http://imaginegreen.org
Facebook Pages: http://facebook.com/vintersections | http://facebook.com/i.imagine.green
Twitter: http://twitter.com/ronivalle
Google+: http://googleplus.com/+ArvinEllo
Pinterest: http://pinterest.com/ronivalle
Instagram: http://instagram.com/ronivalle