ads

Wednesday, September 1, 2010

The Winners of the 60th Carlos Palanca Memorial Awards 2010

CONGRATULATIONS
 TO THE WINNERS OF THE 
60TH
 CARLOS PALANCA
 MEMORIAL AWARDS FOR LITERATURE

 (2010):

Filipino Division


MAIKLING KUWENTO
1st prize: No prize Awarded
2nd prize: Rommel B. Rodriguez ("Toxic")

3rd prize: Thomas David F. Chavez ("Sa Kabilang Lupalop ng Mahiwagang Kaharian")



MAIKLING KUWENTONG PAMBATA

1st prize: Christopher S. Rosales ("Si Berting, ang Batang Uling")
2nd prize: Renerio R. Concepcion ("Ang Kagilagilalas na Paglalakbay nina Mumo at Am-I")
3rd prize: Bernadette V. Neri ("Parada ng mga Alingawngaw")


SANAYSAY

1st prize: Maria Clarissa N. Estuar ("Ang Reyna ng mga Tumbong")
2nd prize: Ferdinand P. Jarin ("D'Pol Pisigan Band")
3rd prize: Mark Gil M. Caparros ("Sina Bunso at ang mga Batang Preso")



TULA
1st prize: Carlos M. Piocos III ("Guerra Cantos")

2nd prize: Romulo P. Baquiran, Jr. ("Parokya")
3rd prize: Mark Anthony S. Angeles ("Engkantado")



TULANG ISINULAT PARA SA MGA BATA

1st prize: Walang Nanalo

2nd prize: Walang Nanalo

3rd prize: Will P. Ortiz ("May Puso Ang Saging")

DULANG MAY ISANG YUGTO

1st prize: Nicolas B. Pichay ("Isang Araw sa Karnabal")
2nd prize: Floy C. Quintos ("Suor Clara")

3rd prize: Allan B. Lopez ("Higit Pa Dito")



DULANG GANAP ANG HABA
1st prize: Walang Nanalo

2nd prize: Liza C. Magtoto ("Rated PG")
3rd prize: Christian R. Vallez ("Kapeng Barako Club: Samahan ng mga Bitter")



DULANG PAMPELIKULA

1st prize: Kristoffer G. Brugada ("Patikul")
2nd prize: Jerry B. Gracio ("Magdamag")

3rd prize: Walang Nanalo



KABATAAN SANAYSAY
1st prize: Christopher S. Rosales ("Gulayan Klasrum")

2nd prize: Marianito L. Dio, Jr. ("Ang Aking Pangalan, Ang Aking Kababata at ang Mithing Tilamsik Para kay Third")

3rd prize: Walang Nanalo



Regional Division



SHORT STORY – CEBUANO

1st prize: Richel G. Dorotan ("Si Tarzan")

2nd prize: Jonecito R. Saguban ("Tinuboang Sapatos")
3rd prize: Noel P. Tuazon ("Patas")

SHORT STORY – HILIGAYNON

1st prize: Andy P. Perez ("Bayuso")

2nd prize: Ferdinand L. Balino ("Dumdumon Ko Ang Imo Guya")

3rd prize: Jesus C. Insilada, Ed. D. ("Walingwaling")



SHORT STORY - ILUKO
1st prize: Sherma E.Benosa ("Dagiti Pasugnod ni Angelo")

2nd prize: Ariel S. Tabag ("Voice Tape")
3rd prize: Joel B. Manuel ("Apo Bannual! Apo Bannual!")



English Division



SHORT STORY

1st prize: Ma. Elena L. Paulma ("Three Kisses")
2nd prize: Ma. Rachelle Tesoro ("Waiting for Rain")

3rd prize: Catherine Rose Galang Torres ("Café Masala")



SHORT STORY FOR CHILDREN

1st prize: Irene Carolina A. Sarmiento ("Tabon Girl")
2nd prize: Hiyasmin Ledi C. Mattison ("Little Bear Goes Home: A Love Story")

3rd prize: Grace D. Chong ("I am an Apple")



ESSAY

1st prize: Miro Frances D. Capili ("Vinyl")

2nd prize: Florianne Marie L. Jimenez ("Postcards from Somewhere")

3rd prize: Corinna Esperanza .A. Nuqui ("Library")



POETRY

1st prize: Merlie M. Alunan ("Tales of the Spiderwoman")

2nd prize: Rafael Antonio C. San Diego ("My Name in Reverse")

3rd prize: Joel H. Vega ("Latitudes and Other Poems")



POETRY WRITTEN FOR CHILDREN

1st prize: Duffie Alejandrino H. Osental ("After the Storm and Other Poems")

2nd prize: Patricia Marie Grace S. Gomez ("Poems from the Pantry and Prehistoric Times")

3rd prize: Ma. Celine Anastasia P. Socrates ("Playgrounds")



ONE-ACT PLAY
1st prize: No Prize Awarded

2nd prize: No Prize Awarded
3rd prize: Peter Solis Nery ("The Wide Ionian Sea")



FULL-LENGTH PLAY
1st prize: Jay Crisostomo IV ("God of the Machine")

2nd prize: Jorshinelle Taleon-Sonza ("The Encounter")

3rd prize: Lito Casaje ("Shooting the Boys")



KABATAAN ESSAY
1st prize: Miro Frances D. Capili ("The Nature of Nurture")

2nd prize: Anton Raphael S. Cabalza ("A Shot at Perfection")

3rd prize: Catherine D. Tan ("Green at Heart")


The Judges

The Judges

FILIPINO DIVISION 



DULANG GANAP ANG HABA 

Mr. Manuel R. Buising - Chairman

Mr. Tony Espejo
Mr. Chris D. Martinez



SANAYSAY 
Mr. Reuel Molina Aguila - Chairman

Dr. Pamela C. Constantino

Dr. Rosario Torres- Yu 



TULA 
Dr. Benilda S. Santos - Chairperson
Mr. Teo T. Antonio

Mr. Alfonso Mendoza 



MAIKLING KUWENTONG PAMBATA
Dr. Luis P. Gatmaitan- Chairman

Dr. Christine S. Bellen
Dr. Michael M. Coroza 



MAIKLING KUWENTO 

Ms. Lualhati T. Bautista - Chairperson

Dr. Fanny A. Garcia
Dr. Jimmuel C. Naval

DULANG MAY ISANG YUGTO 

Mr. Dennis N. Marasigan - Chairman
Mr. Ricky A. Lee

Mr. Robert Sena



TULANG ISINULAT PARA SA MGA BATA 

Mr. Eugene Y. Evasco - Chairman

Ms. Heidi Emily E. Abad

Ms. Ani Rosa Almario - David



DULANG PAMPELIKULA 
Dir. Rodolfo "Jun" Lana, Jr. -Chairman

Dir. Joel Lamangan

Dir. Chito Roño 



ENGLISH DIVISION



FULL-LENGTH PLAY
Mr. Nestor O. Jardin - Chairman 

Dr. Jesus T. Peralta

Dr. Ricardo G. Abad 



ESSAY

Dr. Isagani R. Cruz - Chairman
Dr. Federico M. Macaranas
Ms. Susan S. Lara 



POETRY

Dr. Cirilo F. Bautista - Chairman

Dr. Gemino H. Abad

Mr. Danton Remoto 



SHORT STORY FOR CHILDREN
Dr. Jose Y. Dalisay - Chairman

Mr. Dean Francis Alfar

Ms. Emily Abrera 



SHORT STORY FOR CHILDREN

Mr. Alfred A. Yuson - Chairman

Ms. Dina Ocampo-Cristobal, Ph. D.

Ms. Beaulah P. Taguiwalo

ONE-ACT PLAY

Dr. Elsa M. Coscoluella - Chairperson

Ms. Josefina F. Estrella

Mr. Ricky Davao 



POETRY WRITTEN FOR CHILDREN

Mr. Edgardo B. Maranan - Chairman

Dr. Lina Diaz de Rivera

Ms. Zarah C. Gagatiga 



KABATAAN SANAYSAY and ESSAY 

Mr. Ruel S. De Vera - Chairman

Ms. Karina A. Bolasco
Dr. Jose Wendell P. Capili



REGIONAL LANGUAGES



SHORT STORY – ILUKO

Mr. Reynaldo Duque - Chairman

Mr. Ruffy Rebudal
Mr. Cles B. Rambaud 



SHORT STORY - CEBUANO

Dr. Carmencita Abayan

Mr. Edgar S. Godin

Dr. Jaime An Lim - Chairman 



SHORT STORY- HILIGAYNON 

Ms. Ada Loredo - Chairperson

Ms. Genevieve Asenjo
Dr. Ma. Zenaida French

No comments:

Post a Comment

Thanks for dropping by! Please follow me on all my social media channels to get updates:

Youtube: http://youtube.com/Pintura14
Websites: http://vintersections.com | http://imaginegreen.org
Facebook Pages: http://facebook.com/vintersections | http://facebook.com/i.imagine.green
Twitter: http://twitter.com/ronivalle
Instagram: http://instagram.com/ronivalle
Google+: http://googleplus.com/+ArvinEllo
Pinterest: http://pinterest.com/ronivalle